CERTYFIKACJA ISO 22301
W każdej organizacji system zarządzania powinien działać w taki sposób, aby minimalizować ryzyko wystąpienia incydentów i zdarzeń losowych, które mogłyby zaburzyć ciągłość funkcjonowania organizacji. Choć w oczywisty sposób każdego zagrożenia przewidzieć się nie da, to potencjalne sytuacje kryzysowe, takie jak pożary, podtopienia, przestępczość, katastrofy budowlane czy komunikacyjne, powinny w jak najmniejszym stopniu wpływać na ciągłość działania firmy. Rozwiązaniem jest analiza ryzyka oraz zaplanowanie działań w przypadku wystąpienia określonych sytuacji kryzysowych.
Norma ISO 22301 określa wymogi wobec systemu zarządzania, w celu zapobiegania incydentom zakłócającym pracę i minimalizacji prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Prawidłowe zarządzanie ciągłością działania (ang. Business Continuity Management) zakłada, że organizacja poniesie możliwie jak najmniej dotkliwe konsekwencje biznesowe oraz prawne wynikające z wystąpienia sytuacji kryzysowych. System zarządzania ciągłością działania ISO 22301 powinien być wdrożony przez każdą organizację, w której zapewnienie nieprzerwanego i niezakłóconego działania jest warunkiem realizacji założonych celów biznesowych.
Wdrożenie i certyfikacja ISO 22301 - korzyści
- szybkie i skuteczne identyfikowanie zagrożeń dla ciągłości działania firmy,
- sprawniejszy i bardziej przejrzysty system organizacji i zarządzania,
- większe bezpieczeństwo personelu i kontrahentów,
- gwarancja nieprzerwanego działania organizacji w sytuacjach kryzysowych,
- kreowanie wizerunku firmy odpowiedzialnej, gotowej na najcięższe wyzwania.
Certyfikacja ISO 22301
Zachowanie ciągłości działania jest niezwykle ważne w wielu instytucjach oraz firmach, szczególnie o profilu usługowym czy produkcyjnym. Warto zadbać o to, by losowe sytuacje nie wpływały na wstrzymanie pracy firmy, a tym samym generowały minimalne straty. ISO 22301 stanowi potwierdzenie przygotowania organizacji na rozmaite zakłócenia. System zarządzania ciągłością działania pomaga przygotować się do incydentów mogących uniemożliwiać osiągnięcie celów biznesowych oraz w wypracowaniu najlepszego możliwego podejścia do awarii i innych nieprzewidzianych zdarzeń w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Dzięki nim można szybciej wrócić do ponownego działania i normalnego funkcjonowania, co w dużej mierze wpływa na podniesienie wiarygodności firmy.
ISO 22301 – co to takiego?
ISO 22301 to międzynarodowa norma stanowiąca wymagania dla ustanowienia i zarządzania efektywnym systemem zarządzania ciągłością działania (BCMS – Business Continuity Management Systems). Jest to uniwersalny zespół reguł zgodnych z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, które mogą być dostosowane do każdej organizacji, niezależnie od jej typu, wielkości czy branży, w której działa. Opracowano je w celu ochrony firm oraz instytucji przed różnymi niebezpieczeństwami i wynikającymi z tego zagrożeniami dla zachowania ciągłości działania. Norma ISO 22301 pomaga opracować i wdrożyć systemy zarządzania ciągłością działania oraz procedury związane z takimi zdarzeniami jak:
- awarie (np. systemów informatycznych),
- klęski żywiołowe (np. zalanie, pożar),
- kradzieże, włamania,
- niedostępność kluczowego dostawcy,
- katastrofy budowlane lub komunikacyjne itp.
Dzięki uniwersalnemu charakterowi możliwe jest wdrożenie systemu w dowolnej organizacji. Międzynarodowy charakter sprawia zaś, że certyfikacja systemu zarządzania ISO 22301 jest rozpoznawalna na całym świecie. Pomaga kreować profesjonalny wizerunek firmy i przygotować ją do ekspansji na zagraniczne rynki. Wdrożenie skutecznego systemu zarządzania ciągłością działania jest zależne m.in. od zdolności organizacji i wymaga wcześniejszej analizy ryzyka.
ISO 22301 – dla kogo?
O wdrożenie zasad ISO 22301 i uzyskanie stosownego certyfikatu potwierdzającego zgodność z wytycznymi może się pokusić dowolna firma lub instytucja. Systemy zarządzania ciągłością działania są skierowane jednak głównie do tych organizacji, w których zakłócenia ciągłości działania są szczególnie niepożądane. Starania o certyfikację ISO 22301 są polecane przede wszystkim organizacjom:
- działającym w branży produkcyjnej,
- działającym w branży energetycznej,
- zajmującym się oczyszczaniem, recyklingiem lub gospodarką komunalną,
- zajmującym się handlem lub usługami.
To właśnie te przedsiębiorstwa i instytucje odnotują największe korzyści z wdrożenia systemu i uzyskania potwierdzenia. Co więcej, nawet jeśli wystąpią sytuacje kryzysowe lub inne nieprzewidziane zdarzenia, będą mogły kierować się ustanowioną polityką ciągłości biznesu i szybko wrócić do ponownego działania.
Na czym polega wdrożenie i certyfikacja ISO 22301?
Uzyskanie certyfikatu ISO 22301 zapewnia firmom rozległe korzyści, ale wiąże się również z koniecznością wdrożenia rozległych wymogów. Wytyczne dotyczą między innymi:
- identyfikacji zagrożeń,
- oceny potencjalnych skutków ich występowania,
- opracowania i testowania planów awaryjnych,
- wsparcia kierownictwa, komunikacji, zasobów.
Proces wdrażania ISO 22301 i zarządzanie ciągłością działania zwykle są długotrwałe i złożone. Powinien się rozpocząć od wewnętrznego audytu w celu oceny aktualnej sytuacji w firmie w kontekście zachowania ciągłości działania. Warto wyznaczyć osobę (lub zespół), która będzie nadzorować proces wdrażania wymogów normy w firmie. Niezbędną wiedzę można zdobyć poprzez profesjonalne szkolenie z ISO 22301. Warto bowiem wiedzieć, że zestaw wytycznych, z których składa się norma, nie stanowi gotowej receptury na system zarządzania ciągłością działania. Jej wymogi trzeba dostosować do potrzeb konkretnej organizacji we własnym zakresie, podobnie jak w przypadku innych norm ISO.
Certyfikacja ISO 22301 – jak uzyskać certyfikat?
Aby uzyskać certyfikat ISO 22301 potwierdzający skuteczny system zarządzania ciągłością działania, należy się zgłosić do jednostki, która zajmuje się przyznawaniem tego typu potwierdzeń wdrożenia systemu. Jeśli zależy Ci na rzetelności i wysokiej jakości obsługi, zgłoś się do doświadczonej firmy, takiej jak GCS Quality. Proces certyfikacji polega na przeprowadzeniu audytu w celu sprawdzenia zgodności działalności firmy z wymogami normy. Jeśli wszystkie wymogi są spełnione, potwierdzenie zostaje przyznane. W przypadku pojawienia się niezgodności, organizacja ma czas na ich skorygowanie, tak aby móc uzyskać certyfikat ISO 22301.
Usługi powiązane
- Certyfikacja ISO 9001
- Certyfikacja ISO 27001
- RODO
- Certyfikacja ISO 13485
- Certyfikacja ISO 14001
- HACCP
- Standard PN-EN 15224
- Cyberbezpieczeństwo
- Certyfikacja ISO 45001/ OHSAS/ PN‑N‑18001
- Certyfikacja ISO 22000
- Inne
- Administracja Publiczna
- Drewno i papier
- Energetyka
- Górnictwo i metalurgia
- Kolejnictwo
- Produkcja
- Transport i logistyka
- Budownictwo
- Edukacja
- Finanse
- Handel
- Motoryzacja
- Rolnictwo i żywność
- Turystyka i Spa
- Chemia i kosmetyki
- Elektryka i elektronika
- Gastronomia
- IT
- Ochrona zdrowia
- Telekomunikacja
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami
- Telefon: 71 716-55-22
- Email: certyfikacja@gcsquality.pl