Certyfikacja
CERTYFIKACJA ISO 14001
Racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska naturalnego, a także zapobieganie jego zanieczyszczeniom - to najważniejsze elementy międzynarodowej normy ISO 14001. Zawiera ona opis zasad, jakimi powinny kierować się organizacje, którym zależy na kontroli i modelowaniu wpływu na środowisko. Kluczowe wymagania normy dotyczą identyfikacji i monitoringu aspektów środowiskowych. Samo wdrożenie i certyfikacja systemu zarządzania środowiskowego oznacza, że organizacja podejmuje wszystkie niezbędne działania, które mają na celu redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne na każdym etapie cyklu życia produktu: wytwarzania, użytkowania czy usuwania wyrobów.
Norma pozwala zbudować System Zarządzania Środowiskowego w oparciu o tzw. podejście procesowe. Ważnym elementem certyfikacji jest ukierunkowanie organizacji na stały rozwój i optymalizację procesów zarządzania. Od czasu wprowadzenia normy, wydano już ponad 100 tys. certyfikatów ISO 14001. Polskie organizacje zainteresowane ekspansją na rynki zagraniczne powinny zatem uwzględnić wdrożenie normy, w celu zwiększenia swojej konkurencyjności.
Wdrożenie i certyfikacja systemu zarządzania środowiskowego oznacza, że organizacja podejmuje wszystkie określone działania, redukujące negatywny wpływ na środowisko, związany z wytwarzaniem, stosowaniem i usuwaniem swoich wyrobów.
Korzyści z wdrożenia i certyfikacji systemu zarządzania ISO 14001
- spełnienie właściwych wymagań prawnych,
- wzrost efektywności zarządzania w obszarze ochrony środowiska,
- podniesienie poziomu świadomości proekologicznej pracowników,
- poprawa wizerunku organizacji,
- zwiększenie możliwości zdobycia przewagi nad konkurencją,
- optymalizacja procesów, oszczędność czasu i środków,
- zmniejszenie kosztów działalności,
- zwiększenie rentowności.
Certyfikat GCS stanowi obiektywny dowód wdrożonej i funkcjonującej normy ISO 14001.
Certyfikacja ISO 14001 – dla kogo?
ISO 14001 jest jedną z norm cieszących się w ostatnich latach wzmożonym zainteresowaniem. Wszystko dlatego, że kwestie związane z dbałością o naturę i minimalizowaniem negatywnego wpływu przemysłu na otoczenie są coraz bardziej znaczące. Co za tym idzie, znacznie więcej firm niż kiedyś chce zacząć działać w zakresie ochrony środowiska. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale również ze względów wizerunkowych. Certyfikat ISO 14001 jest jednym z lepszych sposobów na potwierdzenie starań organizacji związanych z ograniczeniem szkodliwego wpływu na środowisko. Za jego pozyskaniem przemawia przede wszystkim szczegółowość norm oraz rozpoznawalność dokumentu na całym świecie. Jeśli zatem dana firma chciałaby, aby jej działania były prowadzone zgodnie z zasadami ekologii, może zacząć od wdrożenia systemu zarządzania środowiskiem.
Co ważne, certyfikat ISO 14001 może uzyskać każda organizacja – niezależnie od branży, w której działa. Zestaw norm środowiskowych jest bowiem uniwersalny, przez co można je przystosować do każdej firmy czy instytucji, dążącej do maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu. Ich podstawowym założeniem jest zapobieganie zanieczyszczeniu i degradacji środowiska z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, czyli z uwzględnieniem potrzeb społeczno-ekonomicznych. Doskonale sprawdzi się więc w firmach i instytucjach, które chcą działać zgodnie z ustaloną polityką, a jednocześnie celami środowiskowymi i dostrzegają potrzebę wdrożenia oraz doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego. Nie należy przy tym zapominać, że posiadanie certyfikacji ISO 14001 może mieć ogromne znaczenie dla biznesowego aspektu działalności organizacji, ponieważ pokazuje jej zaangażowanie we wspólne dobro oraz dbałość o wysokie standardy na polu dbałości o środowisko. Najczęściej o certyfikat ISO 14001 ubiegają się przedsiębiorstwa:
- z branży energetycznej,
- z branży recyklingu, oczyszczania, usług komunalnych,
- z branży turystycznej (w tym obiekty hotelowe, przewoźnicy itd.),
- produkcyjne.
Wdrożenie normy ISO 14001
Firmy, które chcą działać w temacie ochrony środowiska, muszą jednak przygotować się na to, że proces wdrażania ISO 14001 może być długotrwały. Wynika to z faktu, iż norma charakteryzuje się dużą szczegółowością i rozległymi wymogami. Kolejną kwestią jest to, że proces certyfikacji systemów zarządzania będzie przebiegał nieco inaczej w każdej organizacji, ze względu na jej odrębne mechanizmy działania. Oznacza to, że z jednej strony możliwe jest pełne dopasowanie nowych zasad do specyfiki działania firmy, zaś z drugiej poprawa efektów działalności środowiskowej.
Powinien być jednak przeprowadzony zgodnie z zasadą PDCA (Plan-Do-Check-Act, czyli zaplanuj, zrealizuj, sprawdź, działaj). Warto przy tym pamiętać, że wdrażanie normy wymaga szerokiej wiedzy nie tylko na temat jej wymogów, ale również innych aspektów prawnych, środowiskowych czy specyficznych dla konkretnej branży, w której działa organizacja. Przedsiębiorstwom zajmującym się wdrażaniem systemów zarządzania środowiskowego może zatem przydać się odpowiednie szkolenie lub też pomoc specjalisty z zakresu wdrażania normy dotyczącej ochrony środowiska, który zaproponuje wybrane usługi. Natomiast certyfikat ISO 14001 można otrzymać jedynie po audycie przeprowadzonym przez zajmującą się tego rodzaju działalnością jednostkę – np. GCS Quality.
Proces wdrażania normy ISO 14001 powinien obejmować:
- audyt wstępny (tzw. audyt zerowy) polegający na ocenie zgodności dotychczasowych działań organizacji z wymogami normy,
- szkolenie kierownictwa i kadry z zakresu wymogów normy ISO 14001, a także powołanie pełnomocnika ds. systemu zarządzania środowiskiem,
- wprowadzanie odpowiednich zmian organizacyjnych, opracowanie Polityki Środowiskowej,
- przeprowadzenie oceny ryzyka i szans odnoszących się do zgodności i skuteczności systemu dotyczącego zarządzania środowiskowego oraz identyfikacja aspektów środowiskowych wraz z określeniem ich znaczenia,
- ustalenie celów i zadań środowiskowych oraz sposobu ich realizacji,
- przygotowanie dokumentacji systemu zarządzania środowiskowego,
- audyt wewnętrzny sprawdzający wprowadzony system zarządzania środowiskowego,
- wnioski i przygotowanie do certyfikacji.
Następnym krokiem może być certyfikacja ISO 14001, oczywiście jeśli podczas audytu wewnętrznego nie zostaną wykryte niezgodności z wymogami. Warto pamiętać, że ISO 14001 jest zgodne z pozostałymi normami ISO, np. 9001 dotyczącą zarządzania jakością lub 45001 dotyczącą zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Dlatego w pewnych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może się okazać wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania, który będzie działać nie tylko na rzecz ochrony środowiska, ale ogólnego zrównoważonego rozwoju. To także najlepsza opcja, jeśli zależy nam na posiadaniu dobrze opracowanych procedur w przypadku zagrożenia ekologicznego. Kolejną korzyścią jest zmniejszenie ilości odpadów, ograniczenie ryzyka awarii środowiskowych i możliwość pozyskania nowych partnerów biznesowych, którzy również zajmują się ochroną środowiska.
Jak uzyskać certyfikat ISO 14001?
Akredytowana jednostka certyfikująca to gwarancja maksymalnej rzetelności i profesjonalizmu w procesie uzyskiwania certyfikatu ISO. Współpraca z GCS Quality to wysokie kompetencje audytorów, a także ich profesjonalizm i obiektywizm. Każdy audyt certyfikujący wiąże się też z otrzymaniem szczegółowego raportu analizującego system zarządzania środowiskowego w firmie. Dzięki niemu podtrzymanie, a także podnoszenie stosowanych standardów uwzględniających aspekty środowiskowe, które są jednym z wymogów certyfikatu ISO 14001, będzie znacznie łatwiejsze.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami
- Telefon: 71 716-55-22
- Email: certyfikacja@gcsquality.pl