Cyberbezpieczeństwo
Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 5 lipca 2018 r. nakłada obowiązek wdrożenia systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem na instytucje/przedsiębiorstwa świadczące usługi kluczowe oraz dostawców usług cyfrowych. Wg ustawy usługi kluczowe lub cyfrowe obejmują, m.in sektory takie jak: energetyczny, transportowy, ochrony zdrowia i inne. Podmioty te otrzymują decyzję o zidentyfikowaniu ich i zarejestrowaniu jako operatora usługi kluczowej, co wiąże się z wdrożeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w systemie informacyjnym, używanym do świadczenia usługi kluczowej.
Operator usługi kluczowej po wprowadzeniu sprawnego systemu bezpieczeństwa informacyjnego ma obowiązek poddać się audytowi cyberbezpieczeństwa, który następnie należy powtarzać co dwa lata. Akredytacja na wykonywanie audytów z zakresu ISO 27001 oraz potwierdzone kompetencje naszych audytorów sprawiają, że spełniamy wszystkie wymagania narzucane przez ustawę.
Audyt cyberbezpieczeństwa obejmuje m.in. weryfikację:
- prowadzenia, nadzoru i przechowywania dokumentacji dotyczącej cyberbezpieczeństwa,
- analizy ryzyka,
- zarządzania incydentami,
- zabezpieczeń fizycznych i sieciowych.
Czym jest system zarządzania cyberbezpieczeństwem? Co to jest audyt cyberbezpieczeństwa?
Nie sposób zaprzeczyć, że współcześnie działalność człowieka jest nierozerwalnie związana z technologią. To właśnie systemy informatyczne przechowują i analizują szereg danych, które powinny być chronione przed niepowołanym dostępem. Szybkość rozwoju informatycznego oraz wzrost skomplikowania różnorodnych systemów może jednak powodować powstawanie luk w zabezpieczeniach, które to następnie mogą być wykorzystane przez przestępców.
Ponadto powodem ataku na struktury informatyczne danej organizacji może być chęć zakłócenia jej działań lub zaszkodzenia jej wizerunkowi. Stanowi to tym większe zagrożenie, że w dobie restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony danych tego typu sprawy są dość szybko nagłaśniane. Dlatego dla świadomych i odpowiedzialnych firm wdrożenie odpowiednich rozwiązań technicznych i organizacyjnych pozwalających zachować cyberbezpieczeństwo to jeden z podstawowych priorytetów. Natomiast audyt dotyczący cyberbezpieczeństwa pozwala sprawdzić skuteczność stosowanych systemów oraz ich zgodność z wymogami prawa.
Jak powinien wyglądać system zarządzania cyberbezpieczeństwem w firmie?
Warto pamiętać, że system zarządzania cyberbezpieczeństwem w firmie powinien być przede wszystkim spójny, kompleksowy i stale udoskonalany. Wymaga wdrożenia rozwiązań organizacyjno-procesowych oraz technologicznych. Ważne jest również jego dostosowanie do indywidualnych potrzeb organizacji wynikających z jej charakteru, obszaru działania itd. Przed podjęciem działań w tym kierunku warto przeprowadzić wewnętrzny audyt cyberbezpieczeństwa, by zidentyfikować mocne i słabe punkty obecnego systemu, jego szanse i zagrożenia, a także móc opracować kierunki rozwoju.
Podczas wdrażania nowych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa warto pamiętać o:
- uświadamianiu pracowników o wadze kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem,
- budowaniu spójnej i całościowej architektury oraz strategii bezpieczeństwa,
- stałej optymalizacji systemów związanych z cyberbezpieczeństwem.
Potwierdzenie prawidłowości wprowadzonych rozwiązań i systemów najłatwiej uzyskać, decydując się na audyt cyberbezpieczeństwa przeprowadzany przez niezależnych ekspertów.
Audyt cyberbezpieczeństwa w GCS Quality – dlaczego warto?
Jeśli zależy Ci, by audyt dotyczący cyberbezpieczeństwa był przeprowadzony rzetelnie, zachęcamy do kontaktu z GCS Quality. Sprawdzimy systemy wdrożone przez Twoją organizację pod kątem obowiązujących przepisów prawa, a także norm ISO 27001. Naszą firmę tworzy zespół niezależnych ekspertów stawiających na profesjonalizm i najwyższe normy etyczne. Jako akredytowana jednostka certyfikująca przykładamy dużą wagę do obiektywizmu i dokładności. Każdy przeprowadzany przez nas audyt cyberbezpieczeństwa wiąże się ze sporządzeniem szczegółowego raportu z analizą stosowanych przez organizację rozwiązań oraz sugestiami co do dalszego udoskonalania systemów.
Czym jest krajowy system cyberbezpieczeństwa?
W 2018 zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Dotyczą one operatorów usług kluczowych (usług cyfrowych), takich jak internetowe platformy handlowe, wyszukiwarki, a także usługi związane z przetwarzaniem informacji w chmurze. Do spełnienia wymagań przepisów ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jest niezbędne wprowadzenie rozwiązań zapewniających niezakłócone świadczenie usług oraz zagwarantowanie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych, teleinformatycznych i systemów informacyjnych. Zgodnie z wymaganiami ustawy, dostawca usług cyfrowych jest zobowiązany do poprawy bezpieczeństwa systemów. Ponadto do obowiązków wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa należy przeprowadzenie czynności, które umożliwiają szczegółowe wykrywanie, rejestrowanie oraz analizowanie i klasyfikowanie niebezpiecznych incydentów w obszarze cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, przepisy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa obejmują szereg wymagań prawnych, a także informacje o ochronie danych osobowych.
Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
Jako akredytowana jednostka certyfikująca, oferujemy wnikliwy i szczegółowy audyt zgodności dotyczący oceny bezpieczeństwa systemów informacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wieloletnie doświadczenie niezależnych ekspertów pozwala na profesjonalne wykonanie audytu w Twojej firmie. Audyt zgodności z przepisami ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jest najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie pod kątem prawnym wprowadzonych rozwiązań. Efekty audytu cyberbezpieczeństwa to przede wszystkim wzrost zaufania, związany m.in. z bezpieczeństwem informacji i pełna zgodność z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Audyt dotyczący cyberbezpieczeństwa to nie tylko potwierdzenie spełniania międzynarodowych norm przez bezstronnych ekspertów, ale również sposób na dalszy rozwój przedsiębiorstwa w tym zakresie. Pozwoli on zminimalizować ryzyko, a także podnieść kompetencje zespołu. Zapraszamy do kontaktu!
Usługi powiązane
- Certyfikacja ISO 9001
- Certyfikacja ISO 27001
- RODO
- Certyfikacja ISO 13485
- Certyfikacja ISO 14001
- Certyfikacja ISO 22301
- HACCP
- Standard PN-EN 15224
- Certyfikacja ISO 45001/ OHSAS/ PN‑N‑18001
- Certyfikacja ISO 22000
- Inne
- Administracja Publiczna
- Drewno i papier
- Energetyka
- Górnictwo i metalurgia
- Kolejnictwo
- Produkcja
- Transport i logistyka
- Budownictwo
- Edukacja
- Finanse
- Handel
- Motoryzacja
- Rolnictwo i żywność
- Turystyka i Spa
- Chemia i kosmetyki
- Elektryka i elektronika
- Gastronomia
- IT
- Ochrona zdrowia
- Telekomunikacja
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami
- Telefon: 71 716-55-22
- Email: certyfikacja@gcsquality.pl