CERTYFIKACJA ISO 45001/ OHSAS/PN-N-18001
System zarządzania bezpieczeństwem pracy to zbiór wymagań, które mają minimalizować liczbę wypadków przy pracy. Norma ISO 45001, która reguluje ten obszar działalności organizacji, została wprowadzona w pierwszej połowie 2018 roku. Nowa norma jest w pełni kompatybilna z innymi systemami zarządzania - w szczególności z normą ISO 9001. System zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy obejmuje zarówno strukturę organizacyjną, a także procedury planowania produkcji i zarządzania. Istotnym elementem normy jest również określenie konkretnych kompetencji i odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracy.
Do tej pory podstawą certyfikacji jest spełnienie wymagań brytyjskiej normy OHSAS 18001, a także jej polskiego odpowiednika - normy PN-N-18001. Zapewniamy profesjonalne wsparcie dla organizacji, które chcą przejść z norm wcześniejszych na ISO 45001.
Zgodnie z wymogami normy ISO 45001, a także wcześniejszych norm regulujących kwestie związane z BHP, zarządzanie bezpieczeństwem pracy jest nastawione na stały rozwój systemu, a także na dialog kierownictwa z personelem. Dzięki takiej metodologii wypracowane rozwiązania zawsze mają charakter kompromisowy.
Korzyści z wdrożenia i certyfikacji systemu zarządzania ISO 45001
- poprawa warunków pracy oraz wizerunku firmy wśród klientów i partnerów biznesowych,
- zmniejszenie liczby wypadków przy pracy,
- spełnienie wymagań prawnych z zakresu BHP,
- wzrost świadomości i motywacji załogi.
Certyfikat GCS stanowi obiektywny dowód wdrożonej i funkcjonującej normy ISO 45001.
Certyfikat ISO 45001 – podstawowe założenia
Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawców. Wszystkie firmy w Polsce objęte są określonymi obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa, jednak coraz więcej z nich chce iść o krok dalej w zarządzaniu BHP. Potwierdzenie najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa pracy to wzrost renomy organizacji i znacząca przewaga konkurencyjna, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie prestiżowych klientów i inwestorów czy też najwyższej klasy specjalistów jako pracowników. Dlatego certyfikat ISO 45001 cieszy się wzmożonym zainteresowaniem w wielu branżach, które chcą poprawić procedury zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Celem ISO 45001 jest ograniczenie częstotliwości wypadków w trakcie wykonywania obowiązków oraz poprawa warunków zatrudnienia, w tym higieny pracy. Norma zakłada, że system zarządzania bezpieczeństwem jest integralną częścią systemu zarządzania przedsiębiorstwem, a także że powinien on wpisywać się w politykę firmy, wyznaczać cele, a następnie prowadzić do ich osiągnięcia. Norma ISO 45001 jest oparta na dyrektywach Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz normie OHSAS 18001. Uwzględnia jednak nowe statystyki oraz dane dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach na całym świecie.
Jej ważną cechą charakterystyczną jest uniwersalność, a więc możliwość zastosowania wymogów w każdej organizacji, niezależnie od jej profilu działalności czy też rynku, na jakim działa. Norma ISO 45001 nie narzuca konkretnej konstrukcji projektu systemu zarządzania BHP w firmie. Ten powinien zostać bowiem dostosowany do jej potrzeb. Wdrożenie ISO 45001 ułatwia identyfikację zagrożeń, a jednocześnie umożliwia ciągłość działania przedsiębiorstwa, ze względu na zmniejszone ryzyko wypadków. Organizacje posiadające dobrze opracowane systemy zarządzania są też lepiej postrzegane na tle konkurencji.
Główne założenia normy ISO 45001 to:
- działanie zgodnie z modelem Deminga (PDCA – Plan, Do, Check, Act, czyli zaplanuj, zrealizuj, sprawdź, działaj),
- angażowanie pracowników w planowanie nowych rozwiązań,
- zachęcanie zarządu do podejmowania stanowczych działań w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, mających na celu minimalizowanie ryzyka,
- ciągłe udoskonalanie systemów zarządzania w oparciu o uzyskiwane rezultaty.
Certyfikat ISO 45001 a ISO 18001 – podstawowe różnice
Jak już wspomniano, wymogi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, pozwalające na zdobycie certyfikatu ISO 45001 przygotowano na podstawie normy OHSAS 18001, znanej również jako PN-N-18001 lub (niepoprawnie) ISO 18001. Istnieją jednak pewne różnice między tymi systemami, istotne przede wszystkim dla tych organizacji, które chcą zdobyć nowy certyfikat ISO 45001. Jakie wymogi w obszarze BHP, których nie obejmowała certyfikacja, znajdują się w nowej normie?
- Ujednolicenie struktury (High Level Structure – HLS) to cecha charakterystyczna dla wszystkich nowych norm ISO. Przewiduje ona zgodność z normami dotyczącymi zarządzania jakością (ISO 9001) oraz środowiskiem (ISO 14001), dzięki czemu system zarządzania bezpieczeństwem może zostać zintegrowany z innymi.
- Kontekst organizacji i jej środowiska to również nowy wymóg przewidujący obowiązek monitorowania zewnętrznych i wewnętrznych czynników mogących mieć wpływ na funkcjonowanie organizacji oraz bezpieczeństwa pracy i systemu zarządzania. Norma dokładnie określa, na jakie czynniki związane z higieną pracy należy zwracać uwagę i w jaki sposób mają być monitorowane.
- Norma kładzie duży nacisk na przywództwo, podobnie jak inne normy ISO. Oznacza to, że najwyższe kierownictwo powinno być zaangażowane w zarządzanie sprawami bezpieczeństwa oraz przejmować pełną odpowiedzialność za przestrzeganie polityki BHP, a także zapobieganie wypadkom i chorobom związanym z pracą.
- Określanie ryzyka musi odbywać się na podstawie zagrożeń wynikających z BHP oraz innych rodzajów ryzyka. Z kolei szanse powinny być związane z możliwościami w zakresie BHP oraz wymaganiami prawnymi.
Jak otrzymać certyfikat ISO 45001?
Certyfikacja ISO 45001 to szansa dla przedsiębiorstw, które chcą wprowadzić zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa i pozytywnie wyróżnić się na rynku higieną pracy funkcjonującą w organizacji. Należy jednak wiedzieć, że wdrożenie tego rodzaju systemów wymaga znacznie więcej zaangażowania niż stosowanie się do wymogów rodzimych aktów prawnych mówiących o BHP. W pierwszej kolejności konieczne jest dokładne zapoznanie się z wybraną normą i przeprowadzenie analizy luk. Warto pamiętać, iż certyfikat ISO 45001 wiąże się z koniecznością spełnienia bardziej szczegółowych wymagań systemu zarządzania bezpieczeństwem, wdrożenia aż 15 procesów i przechowywania aż 15 typów różnych udokumentowanych informacji. Jest to jednak nowocześniejsza i szerzej rozpoznawana norma w dziedzinie BHP. Certyfikat ISO 18001 można było uzyskać po wdrożeniu zaledwie 9 procedur i sporządzeniu 6 udokumentowanych zapisów. Większość firm już teraz decyduje się jednak na dostosowanie swojego systemu zarządzania bezpieczeństwem do nowej normy, która będzie wkrótce jedynym honorowanym na całym świecie standardem.
Jeśli chcesz otrzymać certyfikat ISO 45001 i wyróżnić się bezpieczeństwem i higieną pracy, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. GCS Quality jako akredytowany ośrodek zajmuje się certyfikacją zgodną z obiema normami, zapewniając pełen profesjonalizm i obiektywizm przy przeprowadzaniu audytu na rzecz poprawy bezpieczeństwa w organizacjach.
Usługi powiązane
- Certyfikacja ISO 9001
- Certyfikacja ISO 27001
- RODO
- Certyfikacja ISO 13485
- Certyfikacja ISO 14001
- Certyfikacja ISO 22301
- HACCP
- Standard PN-EN 15224
- Cyberbezpieczeństwo
- Certyfikacja ISO 22000
- Inne
- Administracja Publiczna
- Drewno i papier
- Energetyka
- Górnictwo i metalurgia
- Kolejnictwo
- Produkcja
- Transport i logistyka
- Budownictwo
- Edukacja
- Finanse
- Handel
- Motoryzacja
- Rolnictwo i żywność
- Turystyka i Spa
- Chemia i kosmetyki
- Elektryka i elektronika
- Gastronomia
- IT
- Ochrona zdrowia
- Telekomunikacja
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami
- Telefon: 71 716-55-22
- Email: certyfikacja@gcsquality.pl