Aktulności
Wdrożenie ISO 14001 – ile kosztuje certyfikat 14001?
Ekologia ma obecnie kluczowe znaczenie w każdej branży. Aby potwierdzić zgodność działań firmy z dbaniem o środowisko, warto zastosować odpowiednie certyfikaty, takie jak ISO 14001. Jakie są koszty wdrożenia ISO 14001 i dlaczego warto to zrobić?
Czym jest ISO 14001?
ISO 14001 to norma zarządzania środowiskowego rozwijana już od lat 90., sukcesywnie dostosowywana do nowych regulacji. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich przedsiębiorstw, które stawiają na ekologię oraz ochronę środowiska. Wprowadzenie tego systemu pozwala na długoterminową poprawę wyników dotyczących wytycznych w zakresie ekologii, z kolei dysponowanie certyfikatem przekłada się na lepszą opinię wśród klientów i partnerów biznesowych. Wdrożenie zasad ISO 14001 skupia się m.in. na zmniejszeniu emisji ścieków i odpadów, a także zwiększeniu wiedzy pracowników na temat ochrony środowiska. Co istotne, aktualna wersja ISO 14001 jest zgodna z nowymi przepisami unijnymi w tym zakresie.
Jakie korzyści może przynieść certyfikat ISO 14001?
Wdrożenie systemu ISO 14001 oznacza liczne korzyści dla firmy. Dzięki zgodności z normą można liczyć na systematyczne podejście do stosowania bieżących przepisów. Jest to również pomoc w zarządzaniu kluczowymi obszarami, takimi jak gospodarka odpadami czy zużycie energii. Wprowadzenie wytycznych normy pozwala nie tylko podnieść efektywność działań, lecz także ograniczyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń środowiskowych.
Co więcej, ISO 14004 może wspierać wydajniejsze pozyskiwanie i wykorzystywanie surowców, co z kolei wiąże się z niższymi kosztami oraz poprawą wyników finansowych. Certyfikat może być w pełni kompatybilny z innymi systemami zarządzania – jego założenia są spójne m.in. z ISO 9001, ISO 45001 oraz ISO 27001.
Czym różni się ISO 14001 od ISO 9001?
Nie brakuje firm, które dysponują obydwoma z tych certyfikatów. Ich zasady mogą być w dużej mierze zgodne, choć są to normy skupiające się na dwóch różnych obszarach. Podczas gdy ISO 14001 obejmuje wytyczne związane ściśle ze środowiskiem, ISO 9001 to norma związana z systemem zarządzania jakością. Obydwa z nich są zarządzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.
System ISO 14001 w firmie
Certyfikat mogą uzyskać wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od typu czy struktury. Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku przeanalizowanie czynników środowiskowych danej działalności. Dokładne wytyczne mogą jednak różnić się w zależności od branży oraz wpływu procesów na ekologię. Celami operacyjnymi ISO 14001 są przede wszystkim ustanowienie, wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania środowiskiem oraz postępowanie zgodnie z określoną polityką w tym zakresie. Co więcej, system ten ma za zadanie wpływać na nieustanny rozwój i poprawę działań danej formy. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie zasad normy to zawsze pewien koszt – ISO 14001 jest jednak opłacalną inwestycją ze względu na wzrost zaufania klientów oraz utrzymanie zgodności z regulacjami dotyczącymi ekologii.
Jak zdobyć certyfikat ISO 14001?
Dokładny przebieg zależy od wielkości i charakteru organizacji, jednak standardowy proces certyfikacji obejmuje trzy etapy. Na początku należy przeprowadzić pierwszy audyt, który polega na przeglądzie dokumentów oraz opracowaniu projektu i planu. Najczęściej odbywa się to w formie zdalnej. Drugim etapem jest kolejny audyt, na który składa się ocena wdrożenia. Audytor ma za zadanie ocenić zgodność systemu zarządzania środowiskowego firmy z wymaganiami ISO 14001. Co istotne, audyt środowiskowy powinien być przeprowadzany na miejscu. W przypadku braku przeciwwskazań czy niezgodności następuje właściwy etap certyfikacji – na koniec przedsiębiorstwo otrzymuje certyfikat ISO 14001.
Ile kosztuje certyfikacja ISO 14001?
Zgodność z normą ISO 14001 ma spore znaczenie dla wielu firm. Warto jednak dowiedzieć się, ile kosztuje certyfikacja ISO 14001. Biorąc pod uwagę wszystkie działania, koszty przeważnie zaczynają się od kilku tysięcy złotych dla najmniejszych przedsiębiorstw. Wraz ze wzrostem skali działalności rosną również ceny certyfikatów; dodatkowo należy uwzględnić wydatki na doradztwo w zakresie przygotowania firmy do wdrożenia normy.