Aktulności
System Zarządzania Antykorupcyjnego – wszystko, co musisz wiedzieć o ISO 37001
Czym jest ISO 37001 i jakie korzyści przyniesie wprowadzenie tego systemu? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat międzynarodowej normy systemu zarządzania antykorupcyjnego.
Norma ISO 37001 – co to jest?
Norma ISO 37001 to międzynarodowo uznany system zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Jej wytyczne są skierowane do dowolnej wielkości przedsiębiorstw publicznych i prywatnych – certyfikat zgodności z wymaganiami może być przyznany firmom z dowolnej branży. To elastyczne narzędzie, którego zadaniem jest zapobieganie wszelkim działaniom związanym z korupcją. Norma może zostać wprowadzona samodzielnie, jak również jako część zintegrowanego systemu. System antykorupcyjny opracowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną skupia się w szczególności na analizie kontekstu organizacji, definicji polityki oraz celów antykorupcyjnych, szkoleniach, komunikacji, raportowaniu i monitorowaniu. Do tego dochodzi ocena ryzyka korupcji, wdrożenie systemu informowania o nieprawidłowościach, przeprowadzanie kontroli finansowych oraz działanie w kierunku ciągłego ulepszania.
Wdrożenie strategii antykorupcyjnej ISO 37001 – korzyści
System przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym ISO to rozwiązanie, które pozwala zachować zgodność z regulacjami prawnymi oraz etyką biznesową. Do tego warto podkreślić, że jest to międzynarodowa norma, co przekłada się na lepszą współpracę z firmami z innych krajów. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie zarządzanie w sytuacjach kryzysowych oraz poprawa wizerunku na rynku. Wszystko to sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw stawia na wprowadzenie normy 37001 ISO w ramach swojej działalności.
Co obejmuje ISO 37001?
Strategia antykorupcyjna ISO 37001 obejmuje dość szerokie spektrum zagrożeń. Norma uwzględnia m.in. oferowane i przyjmowane działania korupcyjne, działania korupcyjne personelu działającego w swoim imieniu, a także działania korupcyjne innych osób (np. partnerów biznesowych). Ponadto wytyczne biorą pod uwagę działania korupcyjne w organizacji dokonywanych przez organizację lub w stosunku do niej, jak również ryzyko korupcji w administracji publicznej.
Jak wdrożyć normę ISO 37001?
Aby wdrożyć ISO 37001 w swojej firmie, należy spełnić kilka warunków. Pierwszym krokiem powinno być określenie kontekstu organizacji, w tym czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które mają lub mogą mieć wpływ na dane przedsiębiorstwo. W dalszej kolejności należy zidentyfikować zagrożenia i możliwości oraz przeprowadzić ocenę poziomu ryzyka dla danych zagrożeń. Następnie trzeba zaplanować działania, które pozwolą na redukcję poziomu ryzyka. W kolejnych etapach należy określić procesy i opracować wdrożenie odpowiednich regulacji systemowych.
Warto także przeprowadzić badania kluczowych partnerów biznesowych oraz szkolenia wśród pracowników, a w szczególności kadry zarządzającej. Takie działania zapewnią wzrost świadomości z zakresu zagrożenia korupcyjnego, a ponadto pomogą przeciwdziałać niekorzystnym sytuacjom i odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia problemu. Sektory, które powinny szczególnie zainteresować się certyfikacją ISO 37001, to administracja publiczna oraz medycyna.
Jak wygląda przebieg procesu certyfikacji?
Certyfikacja ISO 37001 rozpoczyna się od sporządzenia wniosku o oszacowanie kosztów. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu następuje podpisanie umowy z klientem. Audytor dostaje informacje o składzie zespołu, przeprowadza audyt u klienta i przedstawia raport. W tym momencie mogą zostać stwierdzone niezgodności. Jeśli tak się stanie, należy je skorygować. Gdy jednak wszystko jest w porządku, raport od razu podlega weryfikacji, a następnie zostaje podjęta decyzja o przyznaniu certyfikatu. Końcowym etapem jest rozliczenie kosztów i przekazanie raportu do klienta. Koszt certyfikacji systemu ISO 37001 jest zależny w głównej mierze od wielkości przedsiębiorstwa, złożoności jego struktur oraz liczby lokalizacji, które mają zostać objęte certyfikatem.