Aktulności
Najważniejsze standardy ISO w firmie produkcyjnej
Zbiór norm ISO jest przygotowany, opracowany i aktualizowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Normy obejmują najważniejsze zakresy funkcjonowania przedsiębiorstwa, począwszy od efektywnego zarządzania, poprzez nieustanne poprawianie jakości (towarów i usług), aż po bezpieczeństwo. Normy ISO w firmie produkcyjnej lub usługowej umożliwiają ustandaryzowanie wielu procesów. Ponadto mają bezpośredni wpływ na poprawienie efektywności i konkurencyjności zarówno dużych, jak i średnich, a także niewielkich firm. Co warto wiedzieć o najważniejszych normach ISO? Jakie korzyści wynikają z posiadania wybranych certyfikatów?
Certyfikat ISO 14001 – efektywny system zarządzania środowiskiem
Normy ISO w firmie produkcyjnej obejmują wszystkie kluczowe obszary działalności. Jedną z najważniejszych jest ISO 14001, która zawiera zbiór standardów i praktyk dla efektywnie działającego systemu zarządzania środowiskiem. Każda firma produkcyjna, bez względu na jej wielkość, chcąca otrzymać certyfikat ISO 14001 musi wprowadzić i spełniać wymagania w obrębie maksymalnego ograniczenia strat produkcyjnych. Kolejnym wymaganiem jest precyzyjne i szczegółowe rozpoznanie wszystkich potencjalnych zagrożeń, które firma produkcyjna może stwarzać dla środowiska. Ponadto, aby otrzymać wspomniany certyfikat, zakład musi prowadzić swoją działalność bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Potrzebujesz certyfikatu ISO? Skontaktuj się z nami!
Kolejną kwestią jest prowadzenie transparentnej polityki środowiskowej oraz dbanie zarówno o dobry wizerunek przedsiębiorstwa, jak i najbliższego otoczenia zakładu pracy. Certyfikat ISO 14001 to przede wszystkim wprowadzenie skutecznych metod walki z marnotrawstwem i szczegółowe poznanie wszystkich potencjalnych zagrożeń związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Ponadto uzyskanie certyfikatu to zwiększenie konkurencyjności na rynku i budowanie pozytywnego wizerunku firmy, która nie niszczy środowiska naturalnego. Dodatkowo certyfikacja stanowi fundament do przeprowadzania krótkotrwałych i długookresowych zmian oraz dążenia do zrównoważonego rozwoju w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Certyfikat ISO 9001 – niezmiennie stała, wysoka jakość
Utrzymanie stałej, wysokiej jakości w firmie produkcyjnej ma bezpośredni wpływ na jej konkurencyjność i zaufanie odbiorców. Wypracowanie uniwersalnego i jednocześnie efektywnie działającego systemu zarządzania jakością stanowi nie lada wyzwanie. Certyfikat ISO 9001 należy do najczęściej wprowadzanych norm w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Może być wprowadzony w każdej firmie, bez względu na jej wielkość i zakres działalności. Każde przedsiębiorstwo, które ubiega się o wspomniany certyfikat, musi spełniać zarówno ogólne, jak i niezwykle precyzyjne warunki dotyczące m.in. czytelnego dokumentowania kluczowych procesów, a także podejścia do zarządzania, które składa się z procesów. Kolejne obszary to wypracowanie intuicyjnego systemu, który pozwoli wyeliminować błędy, a także błyskawicznie rozpoznawać potencjalne ryzyka. Dodatkowo certyfikat ISO 9001 wymaga stworzenia systemu umożliwiającego natychmiastowe rozpoznawanie szans.
Jakie są najważniejsze zalety wprowadzania i przestrzegania norm w obrębie certyfikatu ISO 9001? Przede wszystkim szczegółowa identyfikacja wszystkich procesów, które mają wpływ na zadowolenie klienta z produktu. Kolejną korzyścią jest szansa na łatwiejsze nawiązanie długotrwałych relacji biznesowych z kontrahentami, którzy współpracują wyłącznie z certyfikowanym przedsiębiorstwami. Do korzyści wewnętrznych zaliczamy m.in. powtarzalność i stabilność wszystkich procesów wpływających na produkcję. Oprócz tego można liczyć na doskonałą organizację pracy, efektywny system monitorowania każdego kluczowego procesu i nieustanne doskonalenie istotnych obszarów przedsiębiorstwa.
Certyfikat ISO 45001- BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy zawsze na pierwszym miejscu
Bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być zawsze na pierwszym miejscu, w każdym zakładzie produkcyjnym, bez względu na jego wielkość. Wymogi prawne dotyczące BHP szczegółowo określa m.in. Kodeks Pracy, Rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jednak chcąc dodatkowo poprawić bezpieczeństwo i higienę w zakładzie produkcyjnym, wiele firm wprowadza niezbędne zmiany, aby otrzymać certyfikat ISO 45001. Norma podnosi wymogi dotyczące systemu BHP funkcjonującego w danym przedsiębiorstwie. Oznacza to maksymalne skupienie na wszystkich obszarach, bezpośrednio i pośrednio związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Jakie zmiany wprowadza certyfikat ISO 45001? Przede wszystkim planowanie i wprowadzenie zasad BHP, których twórcami i pomysłodawcami są pracownicy i kierownictwo. Takie podejście pozwala na wypracowanie nowych standardów, które mają realny wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny. Przyjazne, bezpieczne i higieniczne miejsce pracy jest doceniane przez pracowników zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Certyfikat ISO 45001 przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku firmy oraz godnego zaufania pracodawcy.
Kontrola norm w przedsiębiorstwie, czyli w jaki sposób utrzymać standardy w długiej perspektywie czasu?
ISO w firmie produkcyjnej jest przeważnie wprowadzane etapami. Czas poprzedzający certyfikacją to etap, w którym są wprowadzane zmiany i realizowane nowe strategie. Niestety nie można jednoznacznie określić, jak długo trwa wprowadzenia konkretnego certyfikatu, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników. Do najważniejszych należą wielkość przedsiębiorstwa, rodzaj certyfikatu, stan początkowy i zaangażowanie. Jednak, gdy po spełnieniu wszystkich norm firma produkcyjna otrzyma certyfikat, przyjdzie czas na utrzymanie np. wysokiego poziomu systemu zarządzania jakością (Certyfikat ISO 9001).
Nieustanne doskonalenie i ciągła praca nad utrzymaniem wysokich standardów są wspomagane przez wcześniej wypracowane, stabilne i przede wszystkim powtarzalne procesy. Dodatkowo kontrole obejmujące szczegółowe sprawdzanie przestrzegania wprowadzonych norm dokładnie weryfikują ich przestrzeganie. Jeżeli pewne obszary wymagają poprawy, wówczas bezstronni auditorzy sporządzaj szczegółowy raport zawierający wypunktowane niezgodności i spostrzeżenia. Na podstawie tego raportu kierownictwo firmy może wprowadzić usprawnienia w funkcjonowaniu firmy.