Aktulności
ISO 45001 – Przykładowe wykorzystanie certyfikacji
Norma ISO 45001, pełna nazwa „ISO 45001 – Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania i wytyczne stosowania” została wprowadzona w marcu 2018 roku. Jest pierwszą i zarazem najbardziej rozpowszechnioną normą obejmującą zasady dotyczące zabezpieczenia, a także higieny pracy, wydawaną przez ISO (z ang. International Organization for Standardization), czyli międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Opisywany standard dokładnie określa wymagania w obrębie systemu zarządzania BHP – bezpieczeństwem i higieną w trakcie wykonywania czynności służbowych. Co warto wiedzieć o tej normie? Jakie przedsiębiorstwa mogą ją wdrożyć? Co w praktyce zyskują firmy i instytucje wdrażające normę ISO 45001? Jakie korzyści wynikają z certyfikacji i jakie są jej kluczowe zalety?
Podstawowe informacje o ISO 45001
Na początku warto zaznaczyć, że zharmonizowana norma obejmująca System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (ISO 45001:2018) zastępuje certyfikaty BS OHSAS 18001 i PN-N-18001. Wszystkie przedsiębiorstwa, organizacje i jednostki, które chciały podtrzymać ważność wymienionych certyfikatów, musiały wdrożyć nową normę do 30 września 2021. Co nowego wprowadza norma ISO 45001?
- Zmiany dotyczą m.in. organizacji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a także efektywniejszą strukturyzację, obejmującą m.in. czytelną numerację układu wymagań i oddziałów.
- Kolejne istotne zmiany obejmują przywództwo w zakresie BHP. Norma kładzie większy nacisk na precyzyjne rozdzielenie odpowiedzialności wśród kierownictwa. Dodatkowo cały system Bezpieczeństwa i Higieny Pracy musi być zintegrowany z procesami organizacyjnymi. W wyniku tych zmian, ryzyko związane z występowaniem niebezpiecznych sytuacji w miejscu pracy zostało znacznie ograniczone (lub całkowicie wyeliminowane).
- Standard ISO 45001 dotyczy także poprawienia skuteczności (efektywności) wewnętrznej komunikacji w zakresie szybkiego i niczym niezakłóconego przekazywania informacji na linii kierownictwo — pracownicy i pracownicy — kierownictwo.
- Warto także wspomnieć o procesach obejmujących wprowadzenia i przede wszystkim nadzorowanie wszystkich zmian (dotyczących BHP), bez względu na ich obszar i wielkość. Regularne kontrole zapewniają utrzymanie pełnej zgodności z wdrożonymi standardami.
Opisywana norma kładzie także nacisk na skrupulatne planowanie zarówno szans, jak i ryzyk w odniesieniu do pracowników, partnerów biznesowych oraz firmy (organizacji lub jednostki). Co to oznacza w praktyce? Określenie potencjalnych zagrożeń wynikających m.in. z przerwania ciągłości pracy lub narażenia reputacji firmy.
Jak można wykorzystać certyfikację ISO 45001?
Bezpieczne miejsce pracy jest podstawową kwestią, o którą musi zadbać każdy pracodawca jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania (przez pracownika) jakichkolwiek czynności służbowych.
- Redukcja do absolutnego minimum ryzyka związanego z wystąpieniem potencjalnie niebezpiecznych sytuacji to pierwszy przykład wykorzystania certyfikacji ISO 45001. W praktyce oznacza to zaprojektowanie lub dostosowanie miejsc pracy, w których pracownicy będą czuli się bezpiecznie i komfortowo. Takie połączenie gwarantuje stałą motywację, pełne skupienie na wykonywanych obowiązkach i co za tym idzie, wzrost efektywności pracy.
- Zalety certyfikacji ISO 45001 można wykorzystać na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest wzrost konkurencyjności firmy, jednostki lub organizacji, która wdrożyła opisywane standardy. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa wyróżniające się wystandaryzowanym systemem ochrony zdrowia psychicznego i fizycznego, są postrzegane jako godne zaufania. Partnerzy biznesowi zdecydowanie chętniej nawiązują relację i w konsekwencji współpracę ze stabilnymi podmiotami, dla których zdrowie pracowników jest traktowane priorytetowo. Kolejną zaletą jest wzrost wiarygodności, a także zaufania wśród odbiorców. Klienci zdecydowanie chętniej kupują lub korzystają z usług producentów firm, które wdrożyły znormalizowane zasady dotyczące BHP.
- Wykorzystanie certyfikacji ISO 45001 może obejmować także zwiększenie aktywności i zaangażowania osób na najwyższym szczeblu zarządzania przedsiębiorstwem. Oczywiście zaangażowanie dotyczy wszystkich kwestii związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.
Potrzebujesz certyfikatu ISO? Skontaktuj się z nami!
Każda firma, bez względu na wielkość i obszar działania, podlega zmianom wynikającym m.in. z konieczności dostosowania się do nowych wymagań rynku i potrzeb odbiorców. Wykorzystanie certyfikacji ISO zakłada również ciągłe udoskonalanie systemu obejmującego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Choć wdrożone rozwiązania mogły charakteryzować się skutecznym działaniem w przeszłości, to obecnie (w odniesieniu do zmian), sytuacja może być całkiem inna. Certyfikacja ISO 45001 uwzględnia wszystkie ryzyka (szanse) związane bezpośrednio z BHP. Dotyczy to m.in. planowanych zmian w firmie. W praktyce oznacza to wcześniejsze przygotowanie, np. stanowiska pracy, do planowanych modyfikacji.
Zalety ISO 45001 – w jaki sposób wpływają na certyfikowaną firmę?
Jedną z najważniejszych zalet opisywanej normy jest uniwersalność, dzięki której może być ona z powodzeniem wdrożona zarówno w małych, jak i w średnich firmach oraz w międzynarodowych korporacjach. Dotyczy to podmiotów oferujących produkty i usługi. Kolejną zaletą wdrożenia standardów normy ISO 45001 jest promowanie wysokich standardów związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. W długotrwałej perspektywie taka postawa przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Następną zaletą jest gwarancja zgodności nie tylko z klientami, ale również z dostawcami i wszystkimi podmiotami biorącymi pośredni, a także bezpośredni udział w procesie produkcji lub świadczeniu usług. Dlaczego to jest takie istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż kompleksowe podejście wyróżnia się najwyższą efektywnością. Z tego powodu opłaca się wypracowywać zgodne procedury, które są wydajne, szybkie i bezproblemowe. Choć wdrożenie standardów normy ISO 45001 nie jest obowiązkowe, to jednak wiele przedsiębiorstw decyduje się na rozpoczęcie procesu certyfikacji. Czas niezbędny do wprowadzenia wszystkim zmian jest w dużej mierze uzależniony od wielkości, branży i obecnej sytuacji firmy. Mając na uwadze te zmienne, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie dotyczące długości całego procesu certyfikacji.