Aktulności
Dlaczego warto wdrażać certyfikaty ISO?
Poszczególne certyfikaty ISO wielu osobom kojarzą się tylko z ciągiem cyfr, oznaczających kolejne normy. Nie każdy jednak wie, że liczby te mają ogromne znaczenie zarówno pod względem przewagi konkurencyjnej, jak i np. marketingowej.
Nazwa certyfikatów ISO pochodzi od organizacji, która je wydaje (International Organization for Standardization). W jej skład wchodzą niezależni przedstawiciele z ponad 180 krajów na świecie, dlatego certyfikacje ISO uznawane są nie tylko w Polsce, ale również dużo szerzej – na arenie międzynarodowej.
Sam proces przygotowywania się do uzyskania certyfikatu, jego uzyskanie, a później także audity kontrolne mogą dać Twojej firmie mnóstwo korzyści w obrębie wizerunku marki, wzrostu sprzedaży czy chociażby komunikacji wewnątrz firmy.
Jeśli ciekawi Cię ten temat, przeczytaj i sprawdź, jak wygląda proces wdrażania ISO oraz jakie zalety z biznesowego punktu widzenia mają poszczególne certyfikacje. Listę najbardziej popularnych możesz odszukać w tym miejscu.
Wdrożenie ISO – jak wygląda?
Wdrożenie jakiejkolwiek normy ISO to proces, który wymaga solidnego przygotowania. Właśnie dlatego, na samym początku, warto zdecydowąć się na audit wstępny, czyli analizę aktualnego stanu rzeczy. W ten sposób dużo łatwiej jest odszukać te obszary, które wymagają poprawy.
Po etapie przygotowań, organy zewnętrzne przeprowadzają audit dokumentacji, a następnie sprawdzenie funkcjonowania procesów w praktyce. Na tej podstawie wydaje się certyfikat, a firma zostaje wpisana do bazy ISO.
Warto wspomnieć jednak, że certyfikacja ISO ze swej natury zakłada stałe doskonalenie procesów, dlatego nie jest nadawana raz na zawsze. Po jej uzyskaniu możesz spodziewać się corocznych auditów dotyczących certyfikowanych obszarów, a także ponownych certyfikacji (tzw. recertyfikacji) raz na kilka lat.
Korzyści wdrożenia ISO
Wdrożenie dowolnego certyfikatu ISO przynosi firmie szereg korzyści ogólnych, takich jak:
- większe zaufanie konsumentów – informacja o certyfikacji ISO, np. na stronie internetowej firmy, ma ogromne znaczenie dla konsumentów, którzy stają się coraz bardziej świadomi. Chcą wiedzieć, w jakich warunkach powstał produkt i mieć pewność, że spełnia on określone normy. Dotyczy to zwłaszcza produktów medycznych, żywności, ale także np. kosmetyków.
- lepsza jakość usług bądź produktów – dzięki przyjrzeniu się procesowi produkcji artykułów łatwiej jest zobaczyć, które jego etapy wymagają poprawy oraz na bieżąco je udoskonalać. Efektem jest lepsza jakość usług, co może mieć przełożenie także na poprawę jakości wyrobu i tym samym – zadowolenie klientów.
- optymalizacja zarządzania – odpowiednio dobrze zbadany, opisany oraz ustandaryzowany proces pozwala lepiej gospodarować np. zasobami ludzkimi i efektywnie delegować poszczególne zadania.
- polepszenie wizerunku firmy – normy ustanawiane przez ISO są niezależne i podlegają rygorystycznym kryteriom oceny. Właśnie dlatego firmy, które mogą pochwalić się certyfikatami ISO, zyskują wizerunek solidnych oraz godnych zaufania.
- mocny argument w przetargach i kontraktach – certyfikatów ISO nie trzeba nikomu przedstawiać – zwłaszcza w sytuacjach branżowych. Z tego względu ich posiadanie może pomóc Ci wygrać przetarg lub podpisać atrakcyjny dla firmy kontrakt.
- oszczędności finansowe – sprawne procesy (które są efektem przygotowań do certyfikacji) oraz ich doskonalenie pozwalają na optymalizację kosztów, w rezultacie czego firma oszczędza konkretne sumy pieniędzy.
- lepsza komunikacja wewnętrzna i motywacja pracowników – tam, gdzie procesy podlegają konkretnym standardom, są one bardziej zrozumiałe dla pracowników za nie odpowiedzialnych. Opierając się o konkretne wytyczne dużo łatwiej jest się również komunikować np. poszczególnym działom firmy.
Korzyści certyfikacji ISO – przykłady
Poza ogólnymi korzyściami, jakie może przynieść dowolny certyfikat ISO, istnieją także zalety dotyczące spełnienia konkretnych norm. Różnią się one w zależności od branży i założeń poszczególnych certyfikatów.
Wdrożenie ISO 27001
Certyfikat ISO 27001 dotyczy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie informacji zarówno pod względem fizycznym, jak i technologicznym (informatycznym). Do jego największych korzyści należą:
- ograniczenie ryzyka wycieku informacji, który może skutkować zarówno stratami finansowymi, jak i konsekwencjami prawnymi,
- lepsze zarządzanie czynnikami ryzyka,
- spełnienie wymagań ochrony i przepływu informacji określonych ustawą,
- uwrażliwienie pracowników firmy na zagadnienia związane z bezpieczeństwem informacji.
Certyfikat ten zachowuje swoją ważność przez 3 lata, a jego uzyskanie powinno być kluczowe przede wszystkim dla firm z sektora IT, instytucji finansowych, a także placówek medycznych.
Wdrożenie ISO 14001
Standard ISO 14001 ma związek z zarządzaniem środowiskowym. Firma, która uzyska tę certyfikację, powinna podejmować działania niezbędne dla redukcji swojego negatywnego wpływu na środowisko, np. poprzez odpowiednie wykorzystywanie dostępnych zasobów.
Główne zalety tej certyfikacji to m.in.:
- spełnienie wymagań prawnych dot. kwestii środowiskowych,
- większa świadomość pracowników w zakresie ochrony środowiska,
- oszczędności wynikające z optymalnego wykorzystywania dostępnych zasobów.
Wdrożenie ISO 9001
Celem certyfikacji ISO 9001 (jednej z najpopularniejszych certyfikacji) jest zapewnienie efektywnie funkcjonującego systemu zarządzania jakością. Skierowana jest zwłaszcza do jednostek sektora publicznego oraz przedsiębiorstw produkcyjnych bądź usługowych.
Dzięki spełnieniu normy ISO 9001 firma zyskuje:
- polepszenie swojej pozycji zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym,
- bardziej zmotywowanych pracowników oraz lepszą strukturę organizacyjną,
- lepsze efekty procesów, związane z uzyskaniem ich stabilności i powtarzalności,
- wzrost satysfakcji klientów z zakupu produktów bądź usług.
Wdrożenie ISO 45001 (dawniej też wdrożenie OHSAS 18001)
ISO 45001 to norma wprowadzona w 2018 roku, w pełni kompatybilna z innymi systemami zarządzania (np. wspomnianą wyżej normą ISO 9001). Dla spełnienia wymogów tej normy kluczowe jest zarządzanie bezpieczeństwem pracy i zminimalizowanie wypadków zaistniałych w jej trakcie.
Jakie są jej największe zalety?
- poprawa warunków pracy i tym samym zwiększenie atrakcyjności firmy na rynku pracy (employer branding),
- spełnienie wymagań prawnych w obrębie BHP,
- wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników,
- ograniczenie ewentualnych postojów lub strat związanych z wypadkami.
Warto dodać jednak, że standard ten często jest już zastąpiony przez normę ISO 45001, o której więcej przeczytasz w tym miejscu.