Aktulności
Audyt wewnętrzny ISO 45001 – jak go zrobić?
ISO 45001 to norma dotycząca systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Jest to pierwsza norma odnosząca się do BHP jaka została wydana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Opisywany standard przedstawia wymagania dotyczące systemu zarządzania oraz wytyczne związane z jego stosowaniem. Dzięki niemu wiele organizacji ma możliwość poprawienia wyników związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, jednocześnie minimalizując ryzyko urazów oraz chorób. Firmy, które posiadają certyfikat ISO 45001 mają obowiązek przeprowadzania audytu wewnętrznego. Jego celem jest sprawdzenie w jakim stopniu zostały spełnione wymagania, które na daną jednostkę nakłada norma.
Jakie kompetencje powinien mieć auditor wewnętrzny ISO 45001?
Informacja o tym, że firmy, które uzyskały certyfikację ISO muszą przeprowadzać audyt wewnętrzny znajduje się w pkt 9.2 standardu ISO 45001. Co istotne powinien być on wykonywany okresowo, z zaznaczeniem, że firma sama określa częstotliwość. Tym zadaniem zajmuje się audytor wewnętrzny ISO 45001, który zna nie tylko zasady obowiązującej normy, ale również specyfikę działania przedsiębiorstwa.
Warto, aby taka osoba miała też wiedzę na temat wymagań prawnych związanych z BHP. Wyniki przeprowadzonego audytu muszą zostać udokumentowane, dlatego audytor wewnętrzny 45001 musi zapisywać wszystkie spostrzeżenia oraz nieścisłości w raporcie. Do obowiązków takiej osoby należy konieczność przeprowadzenia oceny ryzyka, dokumentowanie działań powypadkowych, określenie przyczyn konkretnych wypadków oraz wykorzystanie środków kontroli ryzyka. Wszystko to sprawia, że audytor powinien mieć przynajmniej podstawową znajomość przepisów BHP.
Potrzebujesz certyfikatu ISO? Skontaktuj się z nami!
ISO 45001 2018 – jak przeprowadzić audyt wewnętrzny?
Audyt przeprowadza się na bazie dokumentacji systemu zarządzania, na podstawie obserwacji miejsc, gdzie wykonywana jest praca i rozmów z pracownikami. Każdy z tych obszarów jest istotny, dlatego żaden nie może zostać pominięty. Szkolenie auditor wewnętrzny ISO 45001 skupia się na przedstawieniu wymagań dotyczących wszystkich trzech dziedzin. Jak wygląda to w praktyce?
- Weryfikacja dokumentów – jest to główny element kontroli w razie gdyby doszło do wypadku, pracownik ubiegałby się o odszkodowanie lub firma starała się uzyskać środki z ubezpieczenia. W trakcie przeglądania dokumentów auditor wewnętrzny certyfikacji BHP musi skupić się na zidentyfikowaniu kontekstu działania organizacji, wymagań zainteresowanych stron oraz dopasowaniu polityki systemu i jej zakresu do profilu działalności firmy. Ponadto musi sprawdzić czy firma dąży poprzez wyznaczone cele do poprawy warunków BHP, ocenić ryzyka, przyjrzeć się instrukcji procesów pracy, wynikom monitorowania bezpieczeństwa, dokumentacji pracowniczej, powypadkowej oraz dokonać oceny sposobu zarządzania.
- Obserwacja miejsc pracy – kurs audytora wewnętrznego ISO 45001 dostarcza również informacji na temat tego w jaki sposób należy przeprowadzać wizję lokalną. Audytor musi przejść się po zakładzie, sprawdzić jakie są warunki pracy oraz otoczenie. Oprócz tego ważne jest sprawdzenie w jaki sposób zachowują się pracownicy, m.in. czy przestrzegają zasad BHP, jaki jest stan maszyn, urządzeń i oznaczeń oraz lokalizacja środków potrzebnych w razie sytuacji awaryjnych.
- Rozmowa z pracownikami – audytor wewnętrzny ISO 45001 musi sprawdzić czy pracownicy są świadomi zagrożeń w miejscu pracy, czy znają politykę BHP i wiedzą jakie mogą być skutki jej nieprzestrzegania. Rozmowę można przeprowadzić z każdą zatrudnioną osobą.
Kierując wybranego pracownika na kurs audytora wewnętrznego ISO 45001, firma może zyskać wiele przydatnych i wartościowych informacji o tym jak funkcjonuje system zarządzania BHP. Kluczowe jest jednak, aby audytor zachował niezależność i obiektywizm. Tylko w takim przypadku możliwe będzie zidentyfikowanie zagrożeń i wdrożenie środków zapobiegawczych, dzięki którym uda się zminimalizować ryzyko i ograniczyć liczbę wypadków.